Darmowe hobby – to naprawdę istnieje!

iStock_000003786002Medium

Hobby nie musi być czymś drogim, wręcz przeciwnie – wolny czas można spędzić bez wydatku ani jednej nadprogramowej złotówki. Oczywiście nie ma nic złego w hobby, które wymaga pokaźnych wydatków (gromadzenie przedmiotów, sporty ekstremalne, itp.) pod warunkiem, że mamy na to pieniądze. Osoby, które nie dysponują ogromnym budżetem, również mogą miło spędzić wolny czas, robiąc to, co lubią, spełniając swoje marzenia i jednocześnie oszczędzając. Wystarczy trochę wyobraźni.

Przede wszystkim należy się zastanowić, co lubimy robić w wolnym czasie i co sprawia nam największą przyjemność, na tyle, by można było nazwać tę czynność hobby. Jednym z oczywistych wyborów może być sport. Poza miłym spędzaniem czasu może zagwarantować równocześnie lepszą kondycję, stan zdrowia i lepsze samopoczucie płynące z aktywności fizycznej. Sport nie musi się wiązać z ogromnymi wydatkami. Oczywiście wiele dyscyplin traktowanych jak hobby wymaga pokaźnych nakładów. Można tu wymienić m.in. sporty ekstremalne wymagające profesjonalnego sprzętu i odpowiednich miejsc (skoki spadochronowe, wspinaczka wysokogórska, windsurfing, itd.).

Sport – niewiele inwestujesz, dużo zyskujesz

Jednak z powodzeniem możemy uprawiać sport przy zerowym lub minimalnym nakładzie środków finansowych. Wymieńmy tu spacery, bieganie czy jazda na rowerze (inwestycja kilkuset złotych w rower może wystarczyć na wiele lat i pozwolić na oszczędności na paliwie, wydatkach na komunikację miejską, itp.). Te najprostsze dyscypliny sportowe łączą przyjemne z pożytecznym.

A może… nauka?

Inne sposoby na darmowe hobby to wykonywanie dla przyjemności czynności, które dla innych są przykrym obowiązkiem. W ten schemat znakomicie może wpisać się nauka. Przykład pierwszy z brzegu: nauka języków obcych dzięki darmowym kursom dostępnym np. w Internecie. Inny pomysł to nauka programowania i tworzenia stron internetowych. Dzięki darmowym kursom można zdobyć wiedzę pozwalającą stworzyć własną stronę internetową. Daje to możliwość realizacji swojego kolejnego hobby, czyli np. stworzenia własnej strony swojego ulubionego sportowca, drużyny, pisarza, muzyka, zespołu, i wielu innych.

Gotowanie zawsze w modzie

Możemy uczyć się również innych praktycznych rzeczy, takich jak gotowanie. Samo w sobie gotowanie może być ciekawym, relaksującym i satysfakcjonującym hobby, które jednocześnie jest niezwykle praktycznym zajęciem. Co prawda na produkty, sprzęt, energię trzeba przeznaczyć określone środki, ale przecież musimy jeść, więc i tak pieniądze trzeba wydać.

DIY z szansą na potencjalny zysk

Kolejnym sposobem na praktyczne hobby to różnego typu prace wykonywane samodzielnie, czyli na przykład majsterkowanie, wykonywanie ozdób choinkowych, mebli, sprzętów użytku domowego, dekoracji. Możemy iść dalej i przerzucić się na sztukę (malowanie, rzeźbiarstwo, itp.), ale to może wymagać większych nakładów finansowych. Darmowym hobby może się jednak okazać również takie, na które na początku wykładamy nawet spore pieniądze. Wystarczy umieć na tym hobby zarobić. Można sprzedawać rzeczy wykonane w ramach hobby, czyli wspominane ozdoby, sprzęty, meble czy nawet dzieła sztuki. To kolejny sposób na łączenie przyjemnego z pożytecznym bez żadnego uszczerbku dla domowego budżetu, a wręcz przeciwnie, z szansą na potencjalny zysk.

Authors

Notatki

*

Top