Jak jeździć oszczędniej?

iStock_000002326647XLarge

Oszczędna, ekologiczna jazda samochodem to umiejętność bardzo przydatna, bo pozwala zaoszczędzić na paliwie. Trzeba jednak się jej nauczyć.

Kiedy już poznany skuteczne sposoby na ekonomiczną jazdę, okaże się, że na jednym baku paliwa przejedziemy większą odległość. Ponadto, oszczędna jazda mniej zanieczyszcza środowisko. I nie ma znaczenia czy jeździmy na benzynie, oleju napędowym, gazie czy też mamy pojazd hybrydowy. Ważna jest technika jazdy i odpowiednie przygotowanie pojazdu. Od 1 stycznia 2015 r. umiejętności oszczędnej, ekologicznej jazdy, kandydaci na kierowców nabywają na kursach, a na egzaminie muszą udowodnić, że potrafią prowadzić samochód ekologicznie, czyli zgodnie z zasadami energooszczędnej jazdy – hamować silnikiem i nie wprowadzać auta w wysokie obroty. Kierowcy z dłuższym stażem, te nawyki muszą wyrobić w sobie samodzielnie.

Przygotowanie auta do jazdy

Przygotowując auto do ekologicznej jazdy, przede wszystkim należy zadbać o właściwe ciśnienie opon, aby nie odkształciły się i nie stworzył się opór toczenia, powodujący nadmierne zużycie paliwa. Gdy tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, trzeba zmienić opony z zimowych na letnie, ponieważ gruby bieżnik zimówek, automatycznie zwiększa zużycie paliwa. Podobnie jak obciążenie samochodu i wożenie pustego bagażnika na dachu. Dlatego warto pozbyć się zbędnych rzeczy z auta, a bagażnik dachowy montować tylko w razie potrzeby. Klimatyzacja to już standardowe wyposażenie aut. Warto z niej korzystać, bo to wygodniejsze i oszczędniejsze od jazdy przy otwartym oknie. Aby jednak zaoszczędzić na paliwie i uniknąć przeziębień, trzeba ustawić temperaturę w aucie nie niższą niż 6 stopni w stosunku do temperatury na zewnątrz.

Nowe, ekonomiczne nawyki

Naukę oszczędnej jazdy warto zacząć od podstaw. Dlatego, zanim odpalimy auto, zapnijmy pas, żeby silnik nie chodził na darmo. Nasze samochody nie potrzebują rozgrzewania silnika i od razu są gotowe do jazdy, więc warto podczas każdego, nawet krótkiego postoju ? na światłach lub przed zamkniętym przejazdem kolejowym, wyłączyć silnik. Błędem jest też wciskanie pedału gazu przy uruchamianiu silnika.

Oszczędna jazda to jazda na wyższym biegu i unikanie wysokich obrotów, dlatego zasada jest taka, że ruszamy na jedynce, a jak samochód zacznie się toczyć, od razu zmieniamy bieg na dwójkę. Warto nauczyć się odpowiedniego używania drążka zmiany biegów. Ten problem mają oczywiście z głowy kierowcy aut z automatyczną skrzynią biegów.
Oszczędzaniu paliwa sprzyja też utrzymywanie równego tempa jazdy i dostosowanie jej do warunków na drodze, unikanie gwałtownych przyspieszeń oraz hamowań, a także hamowanie silnikiem. Warto też zapamiętać, że maksymalna ekonomiczna prędkość to 90 km/h.

Authors

Notatki

*

Top