Tanie kupowanie, czyli racjonalizujemy wydatki na zakupy

52397_6561

Mimo że inflacja w naszym kraju ostatnimi czasy zbliżyła się do poziomu zerowego, to wciąż wydaje się nam, iż codzienne wydatki są coraz droższe. Zwiększają się nie tylko ceny energii, ale także drożeją kosmetyki czy żywność. Choć trzeba dodać, że wiele produktów jest tańszych niż rok temu ? mięso, mleko i jego przetwory, owoce i warzywa ? ale wynika to bardziej z działań politycznych niż wolnorynkowych. Bez względu na poziom cen, zawsze warto jest oszczędzać podczas codziennych zakupów. Czy koniecznie codziennych?

Promocje, obniżki i wyprzedaże

Walka o klientów pomiędzy dyskontami, sklepami wielko powierzchniowymi a delikatesami bywa korzystna dla konsumentów. Jesteśmy ogromnym i ważnym europejskim rynkiem, dlatego coraz częściej możemy liczyć na te same przywileje konsumenckie, co Brytyjczycy, Francuzi bądź Niemcy. Stąd i u nas coraz częściej można znaleźć sezonowe bądź poświąteczne obniżki cen, gdzie można zaoszczędzić nie dziesięć czy dwadzieścia procent, ale znacznie więcej. Dotyczy to zwłaszcza ubrań, ale kosmetyki, środki higieniczne czy żywność także możemy kupować taniej. Trzeba tylko mieć świadomość, że czasem sieci oferują przed planowaną promocją produkty po zawyżonych cenach.

Newslettery

Raz na tydzień lub też raz na dwa tygodnie sieciowe sklepy zachęcają nas do zakupów, publikując gazetki promocyjne. Warto w nie zaglądać ? choćby online. Można złożyć subskrypcję czy też sprawdzać samodzielnie. Niezłym rozwiązaniem będzie też wizyta na którejś z porównywarek cenowych. Tak możemy w jednym miejscu przejrzeć gazetki reklamowe konkurujących ze sobą sieci, ale także sprawdzić ceny produktów, jakie nie są objęte promocją. Czasem może się okazać, iż interesujący nas produkt kupimy taniej w delikatesach niż w sklepie dyskontowym. Kartka, ołówek i kalkulator mogą być przydatne, zwłaszcza kiedy w planach mamy większe zakupy.

Karty lojalnościowe

Jeśli często robimy zakupy w jednej czy kilku sieciach, to dobrym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność są karty lojalnościowe. Wydawane są najczęściej bezpłatnie (trzeba tylko uważać na oferty łączące kartę lojalnościową z kredytem) i pozwalają na codzienne lub okresowe oszczędności. Kupując za określoną kwotę, dostajemy punkty, jakie możemy wymieniać na doładowania telefonu, prezenty czy gotówkę. Czasem też posiadacze takich kart mogą liczyć na tańsze zakupy określonych produktów.

Internet i dostawa do domu

Chętnie kupujemy w Internecie. I dziś, wyszukując czegoś dla siebie, coraz częściej posługujemy się porównywarkami cen. Niezłe rozwiązanie, ale trzeba uważać na podejrzanie tanie propozycje.

A odstawa do domu? Jeżeli planujemy duże zakupy w dość daleko oddalonym hipermarkecie czy delikatesach, to możemy też złożyć zamówienie online. Przy dużych zamówieniach koszt dostawy będzie niewielki, niekiedy też zerowy. Oszczędność czasu, jaki możemy przeznaczyć chociażby na zarabianie pieniędzy.

Z głową i kartką

Nawet nie będąc osobą liczącą każdy grosz, dobrze jest na zakupy wyruszać z kartką, na której zapiszemy listę niezbędnych produktów. Po zapełnieniu koszyka i skreśleniu wszystkich pozycji, możemy dumnym krokiem udać się w stronę wyjścia.

Authors

Notatki

*

Top