Tworzymy energooszczędny dom

iStock_000003988498XLarge

Opłaty za energię elektryczną są jednym z podstawowych kosztów w domowym budżecie. Bez elektryczności dziś nie da się żyć, a w domach mamy urządzenia, które muszą być przez 24 godziny na dobę podłączone do prądu. Jednym z nich jest lodówka. Odłączyć jej od prądu nie możemy, ale warto spróbować ograniczyć jej energetyczne potrzeby. Jest na to kilka sposobów.

Temperaturę w chłodziarce należy ustawić na 4 stopnie C, a w zamrażarce na -18 stopni C. Zasada jest taka, że im niższa temperatura, tym większe zużycie prądu, a tego chcemy przecież uniknąć. Regularnie należy sprawdzać stan uszczelek, bo przez rozszczelnione drzwi do lodówki dostaje się ciepłe powietrze, a agregat musi wtedy intensywniej pracować i pobierać więcej prądu, żeby je schłodzić. Koniecznie trzeba często rozmrażać lodówkę, aby w jej wnętrzu nie było szronu, a przy rozmrażaniu zamrażarki, produkty dobrze jest przełożyć do lodówki, której agregat będzie mógł w tym czasie zwolnić pracę. Warto zadbać także o spiralne wymienniki ciepła zlokalizowane z tyłu lodówki i regularnie usuwać z nich kurz.

Energooszczędne użytkowanie lodówki

Cała rodzina powinna nauczyć się odpowiedniego użytkowania lodówki, a szczególnie zamykania drzwi za każdym razem po wyjęciu lub włożeniu do niej produktu. W celu uniknięcia długiego poszukiwania ?czegoś do zjedzenia? przy otwartych drzwiach warto wypracować sobie stały system układania żywności, znany wszystkim użytkownikom lodówki. Pozwoli on na szybkie odnalezienie tego, czego szukamy i zamknięcie drzwi, zanim jeszcze wnętrze lodówki wypełni ciepłe powietrze. Produkty do lodówki należy odkładać natychmiast po ich użyciu, zanim zrobią się ciepłe i lodówka ponownie będzie musiała je schłodzić. Ponadto, aby uniknąć tworzenia się szronu, do lodówki należy wkładać produkty szczelnie opakowane.
Karygodnym zachowaniem i marnowaniem prądu jest wstawianie do lodówki ciepłych potraw. Koniecznie trzeba je wcześniej ostudzić. Jeśli natomiast wybieramy się na dłuższy, kilkutygodniowy urlop, warto opróżnić i wyłączyć na ten czas lodówkę. Dzięki temu odczujemy znaczną różnicę w kwocie rachunku za prąd.

Rozsądny, oszczędny zakup

Niezbyt często wymieniamy lodówki. Jeśli jednak już planujemy zakup nowego sprzętu, to koniecznie zdecydujmy się na zakup lodówki z największą klasą energetyczną A++, co pozwoli zaoszczędzić ok. 40 procent zużycia prądu. Warto też poszukać urządzenia z systemem automatycznego odszraniania i wyposażonego w system sygnalizacji dźwiękowej, przypominającej o konieczności zamykani drzwi oraz posiadającego ogrzewane uszczelki, które mocniej przylegają do obudowy urządzenia. Warto także zastanowić się nad pojemnością urządzenia. Duża lodówka jest wygodna, ale jeśli nie jest zapełniona, agregat chłodzi hulające w niej powietrze. Taka przemyślana inwestycja szybko się zwróci. Należy także pamiętać o tym, żeby lodówki nie stawiać w sąsiedztwie kuchenki, przy kaloryferze i w miejscach intensywnie nasłonecznionych, a kratki wentylacyjne urządzenia powinny były odsłonięte.

Authors

*

Top