Najgorsze sposoby na oszczędzanie

??????????????????????????????????????????????????????

Oszczędzać można na wiele celów: wakacje i wyjazd (np. zagraniczny), nowy sprzęt AGD lub RTV, nowe meble, nowy samochód, na przyszłość dzieci, na emeryturę czy na przykład na przysłowiową czarną godzinę. Jednak oszczędzać też trzeba umieć. Przeszkodą nie są w wielu wypadkach niskie zarobki, a brak konsekwencji, dyscypliny, błędne decyzje i błędne podejście do spraw oszczędzania.

Jednym z błędów przy oszczędzaniu jest nadmierna ambicja i działanie pod wpływem emocji. Pamiętajmy, by mierzyć siły na zamiary. Chcąc oszczędzać, wiele osób oczekuje wręcz natychmiastowych efektów.

Zacznij od mniejszej kwoty

Decyduje się na odkładanie dużych kwot, co w ich mniemaniu sprawi, że szybko zbudują swoją rezerwę finansową. Niestety nieprzewidywane wydatki mogą sprawić, że budżet przewidziany na dany miesiąc nie wystarczy. Wtedy trzeb sięgnąć po już zgromadzone oszczędności lub zaniechać odkładania w danym miesiącu. To z kolei może spowodować rozluźnienie dyscypliny oszczędzania, a w rezultacie zaniechanie odkładania środków. Dlatego zaczynajmy od mniejszych kwot przeznaczonych na oszczędności, zostawiając sobie w budżecie środki na niespodziewane wydatki.

Znajdź swój własny sposób na oszczędzanie

Inna sprawa to sposób oszczędzania. Błędną strategią może okazać się ta polegająca na odkładaniu tego, co zostaje w kieszeni na koniec miesiąca. Lepsze efekty uzyskamy, odkładając pieniądze na początku miesiąca (po otrzymaniu pensji). Pamiętajmy tylko by były to kwoty rozsądne – zaczynajmy od mniejszych kwot, stopniowo je zwiększając na przykład w związku z podwyżkami wynagrodzenia czy dodatkowymi (regularnymi) wpływami.

Zrób listę rzeczy, na które chcesz zaoszczędzić

Problem przy skutecznym oszczędzaniu może też tkwić w wyborze rzeczy, na których zamierzamy oszczędzić. Decydując się na obcięcie wydatków na rozrywkę (kino, restauracja, itp.) narażamy się na ogromne ryzyko. Prędzej czy później zdarzy się sytuacja, w której złamiemy nasze postanowienie. Oszczędności lepiej szukać tam gdzie raz podjęta decyzja będzie niezmienna przez długi okres – na przykład podpisując nową umowę z dostawcą mediów (Internet, telewizja, operator telefoniczny) na niższą kwotę, eliminując usługi (np. kanały telewizyjne), które są zbędne.

Nie tylko ile, ale jak

Ważne jest też, jak oszczędzamy. Pieniądze możemy gromadzić na swoim koncie osobistym, po prostu zaznaczają umownie, że ta suma jest zarezerwowana (nie jest to dobry pomysł). Lepszym rozwiązaniem może być jednak założenie specjalnego konta oszczędnościowego, na które co miesiąc przelewamy określoną wcześniej kwotę. To pozwoli nam uniknąć pokusy wykorzystania odłożonych środków. Jeżeli dopiero zaczynamy gromadzić oszczędności, nie lokujmy ich w produktach finansowych, które na długi czas pozbawią nas dostępu do pieniędzy (nawet, jeżeli mogą one przynieść ponadprzeciętny zysk).

Na inwestycje długoterminowe (lokaty długoterminowe, produkty strukturyzowane przewidziane na wiele miesięcy, itp.) powinno się przeznaczać środki w przypadku, gdy odłożymy stosunkowo pokaźną kwotę. Wtedy część przeznaczamy na inwestycję, a część pozostaje nadal do dyspozycji w przypadku wystąpienia nagłej potrzeby (rezerwa oszczędnościowa na czarną godzinę). Jeżeli wszystkie oszczędności zainwestujemy, to możemy nie tylko stracić kapitał na koniec inwestycji (spora część produktów bankowych zapewnia jednak ochronę kapitału wpłaconego), ale również pozostać z pustym kontem oszczędnościowym w momencie, gdy tych oszczędności najbardziej będziemy potrzebować.

Authors

Notatki

*

Top