Jak skutecznie oszczędzać energię?

iStock_000004576001Large

Złe nawyki, pośpiech, brak wiedzy – to najczęstsze powody nadmiernego zużycia energii w gospodarstwach domowych i nie tylko. Im większe zużycie energii tym większe rachunki, dlatego warto poznać kilka podstawowych zasad, dzięki którym bez zbędnych wyrzeczeń i bez większego wysiłku można ograniczyć zużycie energii, a co za tym idzie wydatki z budżetu domowego. Podstawa to dyscyplina, konsekwencja i szczere chęci.

Sprzęty domowe – sprawdź, ile na tym zyskasz

Oszczędność energii elektrycznej – tu można zrobić naprawdę wiele. Zacznijmy od urządzeń pozostawianych w trybie czuwania (stand-by). Telewizory, dekodery telewizji kablowej (satelitarnej, itp.), sprzęt audio i wiele innych urządzeń pozostawionych w tym trybie, mimo iż ich nie używamy, zużywa energię elektryczną. Należy je wyłączyć całkowicie, zwłaszcza gdy nie ma nas w domu, gdy śpimy, itp.

Żarówki energooszczędne, ładowarki i zasilacze

Kolejna sprawa to oświetlenie. Należy używać żarówek energooszczędnych i pamiętać, by wyłączyć oświetlenie w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa. Pamiętaj o ładowarkach, zasilaczach i podobnych urządzeniach włożonych do gniazdek. Jeżeli ich nie używasz, wyciągnij wtyczkę (ładowarka telefonu zużywa energię nawet bez podłączonego aparatu). Energię elektryczną można zaoszczędzić również przez odpowiednie rozstawienie urządzeń. Przykładowo lodówka powinna stać możliwie daleko od źródeł ciepła (kuchenka, czajnik elektryczny, źródło ogrzewania).

Gotuj tyle wody, ile naprawdę potrzebujesz

Urządzeń elektrycznych należy używać rozsądnie. W czajniku elektrycznym powinniśmy gotować tyle wody ile faktycznie nam potrzeba (to samo przy gotowaniu na kuchenkach gazowych – oszczędność gazu). Używając zmywarki, nie wkładajmy tam naczyń z resztkami jedzenia. Należy również pamiętać, by maksymalnie wypełnić przestrzeń zmywarki. To samo tyczy się pralek. Maksymalne załadowanie pralki pozwala na oszczędność energii elektrycznej, ale również wody. Pranie wstępne warto stosować tylko przy poważnych zabrudzeniach.

Sposobem na oszczędność energii elektrycznej jest zakup urządzeń elektrycznych o jak najmniejszym zużyciu energii, a także tych, które jednocześnie potrafią ją jak najlepiej wykorzystywać. Pamiętajmy – każde urządzenie, którego nie używamy (nawet przez kilkanaście, kilkadziesiąt minut) warto wyłączyć (nie usypiać, jak na przykład komputera, tylko wyłączyć).

Oszczędzanie energii elektrycznej

Inna ważna sprawa to oszczędzanie energii cieplnej. Chodzi tu głównie o ogrzewanie pomieszczeń. By oszczędzić na ogrzewaniu warto zmniejszyć moc kaloryferów w pomieszczeniach rzadko używanych lub na czas, kiedy nie są w użytku. Wyjeżdżając lub wychodząc z domu na dłuższy, czas również należy zmniejszyć na minimum lub wręcz wyłączyć ogrzewanie.

Grzejniki nie powinny być zastawione przez meble lub zasłonięte. Zamiast często zmniejszać i zwiększać moc grzejników warto ustawić ją na stałym (niższym) poziomie. Pozwoli to utrzymać stałą temperaturę, pozwalającą na bezproblemowe korzystanie z pomieszczeń i oszczędzanie energii.

Ważną sprawą jest wietrzenie. Okna warto otworzyć szeroko, ale na krótki czas. Można w tym momencie wyłączyć również ogrzewanie w pomieszczeniu (i tak nie przyda się na wiele, a energia zostanie bezpowrotnie stracona).

Authors

Notatki

*

Top