Marketing w małej firmie

316824_4962

Duży może więcej? wydać

Według klasycznych definicji reklamy, ma ona spełniać dwie podstawowe funkcje. Pierwszą jest informacja o produkcie czy usłudze, drugą zaś są wszelkie działania nakłaniające do konsumenckiej aktywności. Obie te formy widać zarówno w przypadku wielkich firm czy instytucji oraz podmiotów o zasięgu regionalnym lub lokalnym. Co jest oczywiste dotarcie do potencjalnego klienta i utrzymanie już zdobytego różni się nie tylko od branży, ale przede wszystkim wielkości. Im większa firma, tym bardziej pokaźne kwoty może przeznaczyć na reklamę i promocję. Często też w takim przypadku ilość i nakłady nie wiążą się z jakością samej reklamy ? jako przykład wystarczy zerknąć na kilka bloków reklamowych w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych. Natłok reklamowych komunikatów z czasem zamienia się w sukces. Inaczej jest w małych firmach ? tutaj jakość, kreacja i strategia idealnie dopasowana do często niewielkiego budżetu mają większe znaczenie. Fuszerka jest nieopłacalna i bardziej widoczna.

Jak zacząć?

Początkujący przedsiębiorcy czy usługodawcy, nawet jeśli oferują atrakcyjny produkt po akceptowalnej cenie, mają niemały kłopot na starcie. Jak zdobyć pierwszych klientów i zarobić chociażby na wszelkie zobowiązania fiskalne. Strategia ? należy sprecyzować krótko- i długofalowe cele w oparciu o rzetelne dane. Następnie warto dokładnie określić budżet na działania promocyjne oraz grupę docelową. Wtedy można już rozpocząć działalność.

Pułapka czasu

Banalne stwierdzenie, iż kropla drąży skałę, świetnie pasuje do działań reklamowych i promocyjnych. Zawsze lepszym rozwiązaniem będą długofalowe działania (nawet o niskim nakładzie jednostkowym) niż jedna czy dwie spektakularne kampanie. Dotyczy to zarówno działalności w Internecie (pomocne są portale społecznościowe) oraz tej w rzeczywistości realnej. Lepszym rozwiązaniem będzie kilka mniejszych billboardów wiszących przez długi czas niż jeden ogromny wiszący przez tydzień. Podobnie będzie z reklamą w prasie ? regularnie pojawiające się małe ogłoszenia będą lepiej zapamiętane niż jednorazowa reklama na całej stronie czy okładce. Czas i przyzwyczajenie do marki idą w parze. Dlatego też strategia długofalowa ma ogromne znaczenie.

Błędy i niedociągnięcia

Duże znaczenie dla powodzenia przedsięwzięcia biznesowego, także w mikroskali, ma dobór nazwy. Jako przykłady można podać dwie skrajności. W czasach transformacji produkty z zachodu kojarzyły się Polakom wyłącznie w sposób pozytywny. Stąd w nazwach obowiązkowo musiała występować litera ?x?. Dziś ten trend osłabł, ale wciąż można trafić na tak intrygujące nazwy, jak: Jarex bądź Drutex. Dziś podkreślenie pochodzenia towaru w nazwie też ma miejsce ? widać to zwłaszcza w branży odzieżowej, gdzie Cropp czy Diverse to polskie marki, o czym wie niewielka część konsumentów. Nazwisko ? trend ten popularny jest od stuleci. Marki samochodów: Renault, Peugeot, Porsche, Chevrolet czy Ford są tego przykładem. Ale wiele polskich nazwisk nie spełnia kryteriów pozwalających na stanie się marką, nawet lokalną. Przy wyborze nazwy trzeba więc kierować się wyczuciem i intuicją. Można też skorzystać z pomocy specjalistów od marketingu.

Nieczytelność i…?

Patrząc na wiele ulotek reklamowych czy reklamy w Internecie, widać, że wciąż zbyt małą wagę przywiązuje się do czytelności. Także wizualnej ? ogłoszenia kontrastowe czy pisane nieodpowiednią czcionką są rzadziej czytane niż te klasyczne. Wyróżnić warto tylko w przypadku, gdy zamieszcza się drobne ogłoszenie ? pogrubienie, pochyły druk czy ramka wpłyną na większy odbiór. Błędy ? nawet w telewizyjnych reklamach coraz częściej słychać błędy językowe. Ostatnim dość głośnym przykładem była reklama proszku do prania, gdzie mama informowała, że dziecko bawiło się na ?dworzu?. Podobnie wygląda także reklama o lokalnym zasięgu. Takie językowe niedociągnięcia mogą wydawać się błahe, ale część konsumentów z pewnością zrazi się do usługi czy produktu.

Na koniec
Czasem też warto skorzystać z innych form promocji. Nowa kwiaciarnia może przystroić kościół na niedzielne nabożeństwo, o czym dowiedzą się parafianie. Dotrze do sporej rzeszy potencjalnych klientów.

Długofalowa strategia, ściśle określony budżet, odpowiednia nazwa, grupa docelowa i brak rażących błędów. W połączeniu z odpowiednią ceną, lokalizacją i jakością to wszystko razem ma szansę przerodzić się w sukces niezależnie od branży.

Authors

*

Top