Jak bezpiecznie płacić kartą w sieci?

jak bezpiecznie placic karta w sieci

Poszukując okazji cenowych i produktów w 100 proc. spełniających nasze oczekiwania coraz częściej zakupy rozpoczynamy nie od wizyty w tradycyjnym sklepie w galerii handlowej, ale od lektury porównywarek cenowych. Gdy już znajdziemy to, czego szukaliśmy, zastanawiamy się nad sposobem płatności. Wirtualne pieniądze wydaje się o wiele łatwiej i przyjemniej niż gotówkę.

Płacąc, możemy skorzystać z kilku możliwości. Do niedawna popularny był tradycyjny przelew bankowy, później pojawiły się platformy płatnicze (takie jak PayU), a teraz coraz częściej wybierane karty płatnicze. Wygoda, szybkość i możliwość kupowania na kredyt to poważne argumenty.

Zagrożenia – jak je unikać

Sporo słyszy się o hakerach i internetowych przestępcach ? ten medialny temat wywołuje wiele emocji, ale wcale nie musi być dla nas i naszych pieniędzy realnym zagrożeniem, o ile będziemy postępować rozsądnie. Najłatwiej jest zadbać o bezpieczeństwo we własnym zakresie. Dlatego też na zakupy online powinniśmy wybierać się wyłącznie z własnego komputera. Najlepiej uzbrojonego w porządny program antywirusowy i zaporę sieciową. Kafejki internetowe nie są bezpieczne, tutaj lepiej nawet nie wchodzić na pocztę czy Facebooka. Pułapką, z jakiej korzystają cybernetyczni złodzieje, może być podszywanie się pod inną stronę. Dlatego też logując się na platformie płatniczej, należy zwrócić uwagę, czy korzysta ona z odpowiedniego certyfikatu (symbole kluczyka lub kłódki ? podobnie jak w bankach internetowych). Dopiero wtedy można zlecić polecenie przelewu. Warto także wybrać bank oferujący technologię 3D Secure ? tutaj zlecony przelew musimy jeszcze potwierdzić kodem, np. tym dostarczonym drogą SMS-ową.

Karta z limitem

Jeżeli wciąż obawiamy się płatności kartą online, to możemy do zakupów internetowych mieć oddzielną, na której będziemy przechowywać tylko kwotę potrzebną na ewentualny zakup czy zakupy. I wtedy, w przypadku kradzieży, ograniczamy straty. Oczywiście informatyczne technologie stosowane w bankach i instytucjach finansowych minimalizują ryzyko ? nasza karta i nasze pieniądze będą bezpieczne, jeśli będziemy rozsądni. I co ważne, w przypadku gdybyśmy jednak padli ofiarą oszustów, to bank zwykle zwraca pieniądze. Niestety jest to czasochłonna procedura.

Korzyści

Mimo ze Internet gwarantuje anonimowość, to nasze wirtualne pieniądze anonimowe nie są. Każda kradzież czy próba wyłudzenia są rejestrowane, dlatego też przy zachowaniu ostrożności, elektroniczna płatność to dobre rozwiązanie. A w przypadku przestępstwa czy gapiostwa łatwiej o odzyskanie należności niż gdyby skradziono nam portfel z gotówką. Papierowe pieniądze są anonimowe.

Authors

*

Top