Kredyt hipoteczny i nauka oszczędzania

Digital Image by Sean LockeDigital Planet Designwww.digitalplanetdesign.com

Wraz z ostatnią zmianą przepisów, jaka miała miejsce 1 stycznia 2014 roku, każda osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny ma obowiązek wniesienia wkładu własnego wynoszącego minimum 5% wartości mieszkania. Czy to duża kwota? Czy może lepiej dla własnego bezpieczeństwa i przyszłych finansów zwiększyć ją nawet kosztem dłuższego oczekiwania na własne cztery kąty?

Nauka oszczędzania

Szukając optymalnego kredytu gotówkowego na zakup mieszkania, dobrze jest wcześniej samodzielnie rozpocząć naukę oszczędzania. Dlatego też warto jest zadbać o jak największą kwotę wkładu własnego. Nie dość, że dzięki temu będzie można liczyć na niższą miesięczną ratę czy krótszy okres kredytowania, to jeszcze zdobędzie się praktyczną wiedzę na temat rozporządzania wydatkami. Jeżeli zakup mieszkania może poczekać, oczywiście wcześniej należy realnie ocenić sytuację na rynku mieszkaniowym, to wspominane na wstępie 5% należałoby pomnożyć. Choćby razy cztery. Wkład własny w wysokości 20% pozwala na większą swobodę i stawia nas jako bardziej wiarygodnego partnera banku. Jesteśmy wiarygodni i uznawani za gospodarnych, i dzięki temu możemy liczyć na mniejsze koszty przyszłej spłaty. Co ważne dla nas, okres, w jakim będziemy zbierać kwotę wkładu własnego (20%), skłoni nas do bardziej racjonalnego spoglądania we własne finanse i możliwości. Ułatwi to nam wybór najlepszego kredytodawcy ? będziemy ostrożni, czujni i bardziej obeznani z realnymi liczbami.

Kredyt to niejedyne koszty

Po rzetelnej analizie kredytu ? wysokość oprocentowania, czas, prowizja banku czy wysokość obowiązkowego ubezpieczenia ? należy uwzględnić inne koszty, o jakich często się zapomina. W przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego będą to chociażby: koszt remontu, podatek PCC1 (2% wartości nieruchomości) czy wpis do księgi wieczystej. W skrajnych przypadkach wydatki te mogą sięgać kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W przypadku kupna mieszkania na rynku pierwotnym największym kosztem, poza kredytem i jego obsługą, będzie generować wykończenie. Tutaj wysokość zależna jest od oczekiwanego standardu mieszkania. I także może wynieść dziesiątki tysięcy.

Zakup własnego ?M? to ważne wydarzenie i okazuje się, że nie tylko koszty kredytów i ich obsługi są istotne. Oszczędności można szukać poprzez umiejętne planowanie długo przed zaciągnięciem zobowiązania. Wtedy wybór optymalnej oferty spośród dziesiątek konkurujących, nie sprawi kłopotów. I to wszystko dzięki zwiększeniu kwoty obowiązkowego wkładu własnego. Ustawodawca, ustalając minimalny limit, wskazał drogę, którą warto podążać.

Authors

Notatki

*

Top