Leasing wsparciem dla przedsiębiorstw

Attractive business woman

Leasing staje się dziś bardzo popularnym instrumentem finansowym, który przynosi przedsiębiorcom korzyści. Warto zastanowić się nad tym, jak zastosować tą formę finansowania inwestycji w swojej firmie.
Nie każdy wie na czym polega i jak można na nim skorzystać, jednak  wielu przedsiębiorców już odkryło,  jakie dzięki leasingowi można mieć korzyści. W leasing można wziąć nie tylko samochód, ale też maszyny, które będą służyły do produkcji lub usług. Nie trzeba wykładać własnych pieniędzy  na ich zakup, można je więc przeznaczyć na inne potrzeby firmy. Ponadto, koszty czynszu leasingowego  można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Dzięki leasingowi firmę stać na nowe inwestycje, maszyny i inne kosztowne rozwiązania.  Nie zachodzi więc konieczność zaciągania wysokooprocentowanych kredytów na zakup sprzętu czy auta. A to pozwala firmom zachować płynność i regulować bieżące wydatki. Oczywiście leasingowany przedmiot na czas trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy, ale  leasingobiorca ma prawo używać  go.

Przyjazny leasing
W Polsce istnieje wiele firm leasingowych, które powstały  w związku z rosnącą popularnością leasingu wśród przedsiębiorców. Między innymi dlatego, że oferty leasingu są bardziej elastyczne niż kredytów w bankach, a decyzja jest podejmowana szybciej, często nawet następnego dnia. Na leasing mogą liczyć firmy, które  nie mają wysokiej zdolności kredytowej.  Leasingodawcy oferują klientom  kompleksową obsługę, dzięki której klient otrzymuje do używania  samochód z atrakcyjnym pakietem ubezpieczeń  i rejestracją. Ale leasinguje się Ne tylko samochody osobowe i ciężarowe, ale również dobra ruchome i nieruchome, maszyny, , linie produkcyjne i technologiczne, statki, samoloty,  meble, urządzenia biurowe – kserokopiarki , sprzęt komputerowy, biurowce i budynki przemysłowe  oraz wiele innych. W zasadzie, to już niemal wszystko można wziąć  leasing. Należy tylko znaleźć firmę, która specjalizuje się w leasingowaniu tego, czego akurat potrzebujemy.

Szansa wyjścia na prostą
Dla wielu firm leasing jest szansą wyjścia na tzw. prostą. Podpisanie umowy leasingu, w przeciwieństwie do kredytów, nie powoduje wzrostu współczynnika zadłużenia. Można ją zawrzeć,  mając niską zdolność kredytową. Leasing wpływa także na poprawę płynności. Warto rozważyć tę opcję zamiast zaciągać kolejne kredyty w bankach. Firmy leasingowe specjalizują się w różnych dziedzinach ? tzw. segmentach rynku. Jedne specjalizują się w leasingowaniu sprzętu medycznego, inne – maszyn rolniczych lub sprzętu komputerowego. Decydując się na leasing, warto wybrać firmę najbardziej odpowiadającą branży przedsiębiorstwa, ponieważ tam uzyskamy kompleksową obsługę. Firmy zainteresowane leasingiem nieruchomości, także powinny skorzystać z wyspecjalizowanej w tej dziedzinie firmy, bowiem leasing nieruchomości jest dość nową formą, ale bardzo korzystną. Związek Polskiego Leasingu obserwuje, jak rozwija się kariera firm leasingowych, w ciągu 20 lat istnienia. Okazuje się, że bardzo aktywnie rozwijają one przedsiębiorczość, ponieważ w ostatnich trzech latach z leasingu sfinansowano inwestycje o wartości 100 mld zł. Ponadto, leasing finansuje co czwartą nieruchomość.

Authors

Notatki

*

Top