Oszczędzanie przez planowanie

iStock_000007041029Small

Oszczędzać można na tysiące sposobów. Kobiety rezygnują z kolejnych drogich ubrań, butów czy kosmetyków, zaś mężczyźni z elektronicznych gadżetów najnowszych generacji, zastępując je tańszymi urządzeniami. Ile osób, tyle pomysłów i możliwości. Dobry przemyślany plan i określenie długoterminowych celów, z zasadą ?zanim wydasz, oszczędź? sprawdzi się w stu procentach.

Dlaczego zaczęliśmy oszczędzać?

Kilkanaście lat nieustannego wzrostu gospodarczego spowodowało, że zmieniliśmy zwyczaje konsumenckie i zapomnieliśmy o oszczędzaniu. Skupiliśmy się na nieustannym kupowaniu i byliśmy dzięki temu szczęśliwsi. Niedawny kryzys gospodarczy zmienił nasze preferencje i znów doceniliśmy siłę i komfort, jakie dają oszczędności. Jednocześnie staraliśmy się, aby nie spadła w sposób zauważalny jakość naszego życia o znaleźliśmy kilka sposobów. Popularność dyskontów czy wakacje nad polskim morzem to tylko jedne z wielu świadectw o potrzebie minimalizacji wydatków bez odczuwalnego wpływu na ogólną jakość życia.

Jak zacząć oszczędzać?

Według badań przeprowadzonych przez TNS Polska na zlecenie Fundacji Kronenberga aż 56% rodaków w ogóle nie oszczędza. Dlatego też warto w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć oszczędzać. Na początek warto zsumować miesięczne wydatki całej rodziny: od artykułów spożywczych, kosztów dojazdów do pracy czy szkoły, rachunków i wydatków nieregularnych ? naprawa auta, wizyta u dentysty, prezent imieninowy. Pomocne będzie zbieranie wszelkich rachunków i paragonów. A potem przydadzą się ołówek i kalkulator. Szczegółowa analiza miesięcznych wydatków pozwoli na rzetelny wgląd w sytuację finansową.

Cel i realizacja

Odkładanie pieniędzy dla samego posiadania nie jest dla większości z nas dostateczną motywacją. Dlatego też należy ustalić cel ? realny i długotrwały. Może wakacje w egzotycznym kraju, samochód, mieszkanie czy dom. Następny krokiem powinna być rezygnacja z niepotrzebnych i kosztownych rytuałów oraz przywiązania do marki. Rachunki za telefon i inne opłaty ? dziś w dobie ogromnej konkurencji można zmienić nie tylko operatora sieci telefonii, ale także dostawcę energii elektrycznej czy bank na ten oferujący bezpłatne prowadzenie konta. Jedzenie w mieście bądź w pracy ? zamiast tego warto przygotowywać posiłki w domu, będzie z pewnością i taniej, i zdrowiej. Cena paliwa oraz dojazdów do pracy ? może bilet kwartalny zamiast miesięcznego, zmiana samochodu czy montaż instalacji gazowej. Oczywiście takich sposobów jest znacznie więcej. Kopalnią możliwości jest Internet ? porównywarki cen, zakupy grupowe, kody rabatowe, portale aukcyjne  ? warto iść z nowoczesnością.

Oddzielne konto, czyli skarbonka

Ostatnim krokiem jaki warto podjąć, będzie założenie konta oszczędnościowego ? nie dość, że można liczyć na większy procent niż na rachunku bieżącym, to i w naszej świadomości pieniądze te będą niedostępne. Taka nowocześniejsza wersja świnki-skarbonki.

Authors

Notatki

*

Top