Świąteczna gorączka, czyli jak kupować z głową i nie stracić majątku!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Grudzień to czas gorączki zakupów i wydawania pieniędzy ? prawdziwy sprawdzian z cierpliwości i gospodarności rodaków. Dla niejednego Kowalskiego widmo kilkumetrowych kolejek w sklepach to prawdziwa udręka i najprostszy sposób na utratę świątecznego nastroju. A stracić można jeszcze sporo pieniędzy, jeżeli zamiast dokładnego przygotowania się do zakupów, wybierzemy opcję spontanicznego wyścigu po galeriach handlowych. Aby zapobiec kosztownym skutkom rozbiegania i świątecznej wrzawy, prezentujemy kilka porad na kontrolowanie grudniowego budżetu.

Planowanie wydatków

Sporządzenie listy osób do obdarowania i potrzebnych produktów to najlepszy sposób na wstępne określenie budżetu. Dzięki takiej liście kupimy tylko to, co potrzebne i unikniemy chwilowych zachcianek, które niejednokrotnie zawyżają sumę rachunków.

Upominki hand-made

Rozważ samodzielne przygotowanie choćby części świątecznych upominków. Koszt potrzebnych materiałów będzie niższy niż gotowy prezent, na którego cenę składają się podatki, marże itp. Dodatkowo zyskujesz oryginalny podarunek, którego próżno szukać w popularnych sieciówkach.

Kupuj w środy

Jeśli zdecydujesz się na odwiedzenie dużych supermarketów i galerii handlowych, zaplanuj to na środę. Według badań środa jest dniem, w którym odnotowuje się najmniejszy ruch w galeriach handlowych i supermarketach. Mniejsze kolejki na pewno zminimalizują zakupowy stres, a to w konsekwencji pozwoli na bardziej racjonalne gospodarowanie pieniędzmi.

Limity cenowe

Ustal limit wydatków na świąteczne prezenty i inne wydatki. Przeznaczenie np. 40 złotych na każdy prezent pozwoli zakupić niedrogie upominki o podobnej wartości i jakości.

Składki na prezent

Kupowanie upominku przez kilku członków rodziny pozwoli na rozłożenie jego kosztu. Dodatkowo to doskonała okazja, aby zakupić prezenty droższe, na których zakup nie zdecydowałbyś się samodzielnie.

Zakupy grupowe w internecie

Skorzystaj z okazji, jaką dają strony z zakupami grupowymi. Za niewielkie pieniądze możesz kupić upominki, wykorzystując do tego specjalne kupony rabatowe.

Zakupy online

Szukaj produktów w internecie i porównuj ich ceny w różnych sklepach. Jeśli zdecydujesz się na zakupy online, pamiętaj, że warto zamówić kilka produktów w jednym sklepie ? to pozwoli zaoszczędzić na kosztach doręczenia przesyłki. Możesz też zamówić produkty i odebrać je w wybranym punkcie ? wtedy nie poniesiesz żadnych kosztów związanych z doręczeniem.

Rabaty i promocje

Sprawdź oferty promocyjne w supermarketach i galeriach handlowych w Twoim mieście. Z reguły takie informacje są łatwo dostępne na stronach www danej placówki.

Tańsze odpowiedniki

Większość markowych produktów kosztuje kilkakrotnie więcej w porównaniu z mniej znanymi brandami. Postaraj się znaleźć dobre jakościowo, ale tańsze odpowiedniki Twoich ulubionych marek. Może się okazać, że zaoszczędzisz pieniądze, nie tracąc na jakości produktu.

Pchle targi i aukcje

Sprawdź ofertę aukcji internetowych i różnego rodzaju bazarów w Twojej okolicy. To szansa na zakup oryginalnych i jedynych w swoim rodzaju prezentów za niewielkie pieniądze.

Authors

Notatki

*

Top