Jak zwiększyć szansę na otrzymanie kredytu?

206579_2170

Przygotowując się do wzięcia kredytu bankowego, należy wciąć pod uwagę kilka czynników, jakie nie tylko pozwolą nam na jego uzyskanie, ale również mogą być pomocne w uzyskaniu niższego oprocentowania.

Warto kupować na raty

Dla banku czy pokrewnej instytucji finansowej (np. SKOK-ów) ważne jest, aby klient starający się o pożyczkę bądź kredyt, nie był osobą anonimową. Dlatego też warto zadbać o swoją wiarygodność. Wbrew pozorom przyszły klient może nie być wiarygodny, jeśli wcześniej nie brał na swoje barki finansowych zobowiązań. Lepszym rozwiązaniem będzie stworzenie własnej historii kredytowej, w której będziemy przedstawieni jako osoby nieobawiające się pożyczek i spłacające je regularnie. Wystarczy, że zaczniemy korzystać z możliwości zakupów ratalnych. Spłacone w terminie: telewizor, pralka czy samochód będą świadczyć, że jesteśmy rzetelni i świadomie podchodzimy do finansowych zobowiązań. Podobnie będzie, gdy będziemy regularnie korzystać z karty debetowej ? bank czy instytucja finansowa zobaczą, że potrafimy długofalowo panować nad poziomem naszych finansów. Tworząc osobistą historię finansową, warto też zaznaczyć zgodę podczas podpisywania umów o przetwarzanie danych osobowych. Będziemy widoczni, więc i wiarygodni. Czysta karta nie jest naszym atutem.

Konto w banku

Największe szanse na otrzymanie kredytu na dogodnych warunkach będziemy mieć, gdy po kredyt zgłosimy się do banku, w którym już wcześniej założyliśmy konto. Oczywiście regularne wpływy podobnych kwot na nasze konto będą dodatkowym atutem. Jesteśmy nie tylko wiarygodni i znani, ale także bank będzie chciał utrzymać klienta, na jakim przez lata zdążył już zarobić.

Scoring

BIK umożliwia nie tylko sprawdzenie naszej historii kredytowej, lecz także umożliwia stworzenie punktowej oceny, która zamieniana jest na gwiazdki. Im wyższa nota, tym większe prawdopodobieństwo, iż będziemy terminowo spłacać zaciągnięte pieniądze. Ocena punktowa BIK mieści się granicach 192-631 punktów ? warto więc dbać, by wynik mieścił się jak najbliżej górnej skali. Wysoki scoring możemy porównać do życiorysu wysyłanego pracodawcy ? tutaj nie staramy się o etat, ale o kredyt na jak najlepszych warunkach.

Decydujący wpływ na naszą ocenę punktową ma terminowość spłacania dotychczasowych zobowiązań ? tutaj BIK korzysta z trzech przedziałów czasowych (0-30 dni, 31-90 bądź 91-180 dni). Każdy ewentualny dzień spóźnienia wiąże się ze spadkiem możliwych do uzyskania punktów. Drugim kryterium jest aktywność kredytowa ? podczas gdy spłacone na czas zobowiązania wpływają na naszą notę pozytywnie, to kredyty będące w trakcie spłaty obniżają nasz ranking. Na wysokość scoringu mają jeszcze wpływ, ale w mniejszym stopniu, ilość składanych wniosków kredytowych oraz wykorzystanie limitów. Należy pamiętać, że aż 76% punktów oceny ogólnej uzyskujemy za terminowość spłaty dotychczasowych zobowiązań. Nawet telewizor kupiony na raty i spłacany regularnie będzie miał wpływ na to, że starając się o kredyt mieszkaniowy czy na samochód, uzyskamy niższe oprocentowanie.

Na koniec

Starając się o kredyt, zwłaszcza spłacany przez wiele lat, musimy pamiętać, że nawet najlepsza historia kredytowa może nam nie pomóc w jego uzyskaniu, jeśli nasze dochody będą zbyt niskie lub też jeśli będziemy pracować na umowę cywilno-prawną. Jeżeli więc jesteśmy pewni, że nie mając perspektyw na stały etat, będziemy zarabiać godziwe pieniądze na taką umowę, to może nam pomóc założenie własnej działalności gospodarczej. Oczywiście mogą nas przerażać koszty związane z ZUS-em, ale jeżeli będzie to jedyne wyjście pozwalające nam na kupno domu czy mieszkania, to warto mieć to na uwadze.

Authors

Notatki

*

Top