Samodzielna księgowość dla małych firm

samodzielna ksiegowosc

Od lat Polska jest na czołowej pozycji w europejskim rankingu przedsiębiorczości i to mimo sporych utrudnień biurokratycznych i fiskalnych. Założenie jedno- czy kilkuosobowej firmy to często jedyny sposób na legalną i stałą pracę, dlatego też zwłaszcza w przypadku small biznesu ważne są oszczędności na każdym z poziomów. Właściciel powinien nie tylko być specjalistą w danej dziedzinie, ale ważne jest, aby był również specjalistą od rachunków.

Księgowość online

Do niedawna właściciel firmy, jeżeli nie posiadał odpowiedniego wykształcenia, był skazany na usługi oferowane przez firmy rachunkowe. Surowość przepisów i dotkliwe kary za uchybienia nie pozwalały na błędy w rachunkach. Dziś przedsiębiorcy, zwłaszcza ci młodszej daty, coraz chętnej wybierają księgowość online jako alternatywę wobec usług świadczonych przez tradycyjne biura. Należy nadmienić, że księgowość online swoim zasięgiem obejmuje dwa terminy. Pierwszy polega na współpracy z biurem rachunkowym działającym także lub tylko przez Internet. Drugi, jaki warto przybliżyć, to specjalistyczny program do faktur, z którego przedsiębiorca korzysta samodzielnie. Takie aplikacje sprawdzają się zwłaszcza w przypadku firm objętych tzw. małą księgowością, których roczne obroty nie przekraczają 1,2 mln euro.

Dla każdego

Księgowość online może prowadzić każdy przedsiębiorca, niepotrzebne są certyfikaty czy uprawnienia. Na szczęście programy do faktur należą do łatwych w obsłudze. Przedsiębiorca wprowadza koszty oraz przychody na podstawie dokumentacji księgowej, następnie wysokość podatków i deklaracje podatkowe są automatycznie generowane przez program, zaś rola przedsiębiorcy sprowadza się wyłącznie do kontaktów z organami podatkowymi i bankiem w celu wykonania wygenerowanej kwoty. Co ważne, księgowość elektroniczna nie zwalnia z konieczności przechowywania dokumentów, które muszą być przechowywane przez pięć lat.

Księgowość online pozwala nie tylko na oszczędność, ale umożliwia przedsiębiorcy nabycie nowych umiejętności i poszerzenia wiedzy finansowo-księgowej. Warto więc wydać kilkadziesiąt złotych na odpowiedni program. Koszty zwrócą się błyskawicznie.

Authors

Notatki

*

Top