Komu powierzyć prowadzenie księgowości?

iStock_000005323549Medium

Firma, nawet ta jednoosobowa, aby móc skupić się na rozwoju i zwiększaniu efektywności w swej branży, nie powinna tracić czasu i pieniędzy na poboczną działalność. Dlatego też w wielu przypadkach rachunkowość warto zlecić wykwalifikowanej firmie, co pozwoli nie tylko na obniżkę kosztów, ale także zagwarantuje wysoką jakość oferowanych usług.

Nie tylko najniższa cena

Poszukując firmy zajmującej się obsługą księgowości, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Wcześniej należy zweryfikować tę firmę. Ta godna polecenia będzie mogła poszczycić się certyfikatami czy wpisami do rejestrów biegłych księgowych oraz będzie materialnie odpowiadać za ewentualne błędy. Warto również sprawdzić, czy biuro rachunkowe ma wykupioną polisę na wypadek pomyłki. Można też zaoszczędzić, współpracując z firmą działającą online ? tutaj także niezbędna jest odpowiednia weryfikacja.

A może etat lub program komputerowy?

Księgowość powierzona zewnętrznej firmie to mniejszy koszt niż zatrudnienie pracownika na etacie. Jednak w niektórych przypadkach zatrudnienie kompetentnego pracownika na stałe może być lepszym rozwiązaniem. Dotyczy to zwłaszcza większych firm, gdzie ważna jest także ochrona przed ewentualnym nieuczciwym działaniem konkurencji. Kolejną alternatywą może być specjalny program komputerowy do obsługi rachunkowo-księgowej. Jednak ta forma sprawdza wyłącznie w małych lub jednoosobowych firmach. Rachunkowość na większą skalę może być zbyt trudna dla przedsiębiorcy bez fachowego wykształcenia. Łatwiej o kosztowny błąd, za który w takim przypadku nie odpowiada firma księgowa czy wydawca programu. Winnym jest wyłącznie przedsiębiorca.

Zawiłości prawne

Współpraca z cenioną firmą outsourcingową może być szczególnie godna uwagi w przypadku branż o często zmieniających się przepisach. Księgowość, rachunkowość czy podatki ?  w jednym miejscu pracują specjaliści z wielu dziedzin, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje i na bieżąco śledzą wszelkie zmiany w przepisach. W wielu przypadkach, gdy literę prawa można czytać na kilka sposobów, pozwala to na znalezienie optymalnego rozwiązania, gwarantującego bezpieczeństwo i większy zysk.

Authors

Notatki

*

Top